April 3

Taichi Çigong nefes alma tekniklerini iç konsantrasyonumuzla birleştirerek uyguladığımız çok etkili bir yöntemdir. Düzenli egzersizlerle daha fazla enerji depolar, sağlılğınızı korur ve hastalıkları iyileştirebilirsiniz.

 
Tai Chi bir uzak doğu dövüş sanatıdır. Çigong Çi’yi ustalıkla kullanma sanatıdır. Tai-Chi Çigong ise, Çigong’un Tai Chi’den ödünç aldığı bazı hareketler sayesinde her iki öğretiye de fayda ve şifa sağlayacak şekle sokulmuş halidir. Taichi Çigong çok yavaş hareketlerden oluşur. Özü de yavaş yapılmasındadır zaten. Yapılan her bir hareketin özel olarak şifa veren bir yanı vardır. Buna biraz da farkındalık eklemeyi ve Çi’yi daha iyi kullanmayı başarabilirseniz sonuçları inanılmaz olabilir. Yavaşlığı açısından bazen “hareket halinde meditasyon” olarak da adlandırılabilir.Daoist ve Shibashi olarak bilenen iki türü yaygındır. Daoist 14 hareket olarak görünür ancak bazı hareketleri çiftli kombinasyonlardan oluşur, onlar da tek olarak sayıldığında onun da toplamı 18 eder.
 
Shibashi 18 nazik, yavaş ve yumuşak, akış halinde birbirini izleyen hareketten oluşur. Hareketlerin göze hitabeden güzelliği vardır. 1970’lerde Lin Hou Sheng tarafından kurgulanmıştır. Popülerliği Çin’le sınırlı kalmayıp, Malezya, Singapur ve Endonezya gibi Asya ülkelerine de sıçramıştır.  Daoist Tai Chi Çigong’da ise organların, meridyenlerin ve enerji sistemlerinin şifasına yönelik olduğu için, akış yerine hareketlerin belli sayılarda tekrarı esas alınarak nefese ve Çi’ye odaklanılır.
 
Her bir hareketin özel olarak etkilediği kanallar vardır. Bunlar: ciğerler, kaalın bağırsaklar, ince bağırsaklar, mide, dalak, kalp, mesane, safra kesesi, böbrek ve karaciğerdir.
 
Shibashi eklemleri, kasları, tendonları güçlendirirken stresten arınmamıza, enerjiyle dolmamıza, enerjiyi dengelememize, zihin-ruh-beden dengesini kurmamıza yardımcı olur.
 
Yaşadığım yerde, haftada 3 kez, sabahın erken saatlerinde göl kenarında yapmaktan büyük keyif aldığımız bir gelenek halini almıştır.
 

ers-tai2